Technologia Mitek w pytaniach i odpowiedziach

 

 

Czym jest technologia MiTek?

 

Technologia MiTek jest to system budownictwa szkieletowego oparty na tworzeniu drewnianych prefabrykatów poprzez łączenie tarcicy za pomocą płytek kolczastych. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcje charakteryzują się wysoką sztywnością i wytrzymałością. Pozwala to na stosowanie ich nie tylko do produkcji konstrukcji dachowych, ale również do budowy całych domów.

 

Gdzie można zastosować konstrukcje szkieletowe?

 

Praktycznie wszędzie. Konstrukcje szkieletowe nadają się zarówno do budowy nowych budynków, jak i do renowacji budynków stojących, jak również do ich modyfikacji, jak np. dobudowy piętra. Technoligię MiTek stosuje się w budownictwie mieszkalnym, w halach produkcyjnych, magazynach, budynkach usługowych, sklepach wielometrażowych i wielu innych.

 

Jakie są zalety budownictwa szkieletowego?

 

Niebywałą zaletą konstrukcji w technologii MiTek jest koszt ich wykonania. Oszczędności biorą się nie tylko z ceny materiałów, ale również z czasu wykonania konstrukcji. Produkcja prefabrykatów trwa dużo krócej niż budowa takich samych konstrukcji metodą tradycyjną, a ich montaż na terenie budowy trwa zwykle od jednego do kilku dni. 

Kolejną z zalet jest lekkość konstrukcji, która ma duże znaczenie zarówno w nowo budowanych domach drewnianych jak i podczas wykonywania konstrukcji w domach betonowych w stanie surowym, oraz przy przebudowie istniejących budynków. Podczas budowy domu szkieletowego, jego masa powoduje, że potrzebuje on dużo węższych ław w fundamentach, dzięki czemu pojawia się kolejna oszczędność. 

Lekkość domu szkieletowego pozwala również na zastosowanie fundamentu ze stropem drewnianym (crawl space). Zastosowanie tej konstrukcji powoduje powstanie poduszki powietrznej pod podłogą, a zastosowanie izolacji termicznej w stropie pozwala na zrezygnowanie z ogrzewania podłogowego, gdyż brak wylewki powoduje, że zawsze chodzimy po ciepłej podłodze. Dodatkowo przestrzeń pod stropem można ogrzać za pomocą ciepłego powietrza z kominka, co pozwala na równomierne ogrzanie parteru i piętra.

Natomiast niska masa wiązarów montowanych na istniejących konstrukcjach betonowych sprawia, że przeważnie nie ma potrzeby dodatkowo wzmacniać istniejących ścian. Dodatkowo sztywność prefabrykatów powoduje, że nie występuje efekt rozpierania ścian, a nawet sama konstrukcja drewniana dodatkowo stabilizuje istniejącą konstrukcję betonową.

Kolejną z zalet domów o konstrukcji szkieletowej jest mała grubość ścian. Dzięki temu powierzchnia użytkowa budynku jest znacznie większa niż w przypadku budynku betonowego o tych samych gabarytach. Powierchnię tą można w każdym momencie powiększyć poprzez rozbudowę, która jest o wiele tańsza niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji.

 

A co z wadami?

 

Niektórzy ludzie podają jako wadę domów drewnianych fakt, że są one mniej trwałe, niż domy z betonu. Jest to wadą jedynie wtedy, gdy planujemy budowę domu, ktory ma stać "wieki". Domy drewniane z powodzeniem wytrzymują jedno, a nawet dwa pokolenia domowników, a późniejsze pokolenia mogą tanim kosztem rozebrać istniejący budynek i wybudować kolejny, który posłuży im tak samo długo.